El Bileği Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

El Bileği Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

El bileği sınır sıkışması; sinir sıkışması sinirlerin kemik, kıkırdak ve kas gibi dokularca aşırı baskıya maruz kalmasından dolayı oluşan bir hastalık çeşididir. Oluşan bu sinir sıkışması ise genellikle el bileklerinde meydana gelir. El bileğindeki sinir sıkışmasının ilk belirtisi ise karıncalanma, ağrı ve his kayıplarıdır. Ayrıca el bileği sinir sıkışması erkeklerden çok kadınlarda görülen bir hastalıktır. Bunun sebebi ise ev temizliği, örgü örmek, dantel işlemek gibi.

El bileği sinir sıkışması nedenleri; el bileğindeki sınır sıkışmasının oluşmasında ve ilerlemesindeki en önemli etken el bileğini zorlayıcı hareketler yapmak, bu da genellikle ev hanımları ve mesleki olarak el bileğini çok kullanan kişilerde oluşur. Bununla birlikte romatizma hastalığı olan kişilerde ve yine bayanlardaki hamilelik döneminde oluşan sıvı toplanması, genetik yatkınlık, yaş ilerledikçe daha sık görülmektedir. Ayrıca tiroit hastalığı olan kişilerde ve hormonal değişimler de el bileğinde sinir sıkışmasına neden olur.

El bileği sinir sıkışması belirtileri; bu belirtiler ise genellikle ağrı, uyuşma, karıncalanma olsa da başparmak, işaret parmağı ve orta parmakta elektrilenme omuza ve dirseğe doğru yayılan ağrı ve sızlamalardır. El bileğindeki sinir sıkışmasındaki ağrılar genellikle gece şiddetlenir. Hatta bu ağrılar bazen uyandıracak şiddette olabilir. El bileğinde bu şikâyetleri olan kişiler zaman kaybetmeden Uzman bir doktora muayene olmalıdır. Doktorunuzun muayenesi sonucu hastalığın derecesi öğrenilir. Tedavi sürecini belirlemek içinde doktorunuzun sizden isteyeceği röntgen de etkili olacaktır.

El bileği sinir sıkışması tedavisi; el bileğindeki sinir sıkışması başlangıç aşamasında ise doktorunuzun önereceği ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlar, ağrıya neden olan hareketlerin belirlenmesi ve onlardan uzak durulmalı, el bileğinin hareketlerini sınırlamak için eldiven şeklindeki bandajlar kullanılır. Ancak el bileğindeki sinir sıkışması ilerlemiş ise ameliyat gerekmektedir.

El Bileği Sinir Sıkışması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Merkezi ve Çevresel Sinir Sistemi Yapısı

Merkezi ve Çevresel Sinir Sistemi Yapısı

Güncel

Sinir İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Sinir İltihabı Belirtileri ve Tedavisi