Sinir Fizyolojisi Bölümleri ve İşlevleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sinir Fizyolojisi Bölümleri ve İşlevleri

Sinir Fizyolojisi, insan vücudunda bulunan organların, dokuların ve hücrelerin yapmış olduğu çeşitli fonksiyonları yapması gerektiği gibi yapması ve yapabilmesi için bu organların, hücrelerin ve dokuların bulunduğu yapıların kendi aralarında ve özellikle çevre faktörlerinden gelen uyarıları alması ve doğru şekilde değerlendirmesi söz konudur. Sinir fizyolojisi her canlının kendi vücut yapısı içerisinde çevreden gelen uyarıları reseptörlerle alan ve buradan elde edilen verilerle vücut üzerinde bulunan organların hareket etmesini ve harekete geçmesini hareket etmesini sağlayan en önemli hareket sistemidir. Genellikle omurgalılarda var olan sinir fizyolojisi çeşitli ve farklı alanlarda farklı gruplara ayrılmış ve çok çeşitli karışık görevleri almış kompleks organ gibi olduğu bilinmektedir.


Sinir Fizyolojisi Bölümleri ve İşlevleri


Sinir fizyolojisinde omurgalılarda sinirler iki ayrı ve farklı bölümlere ayrılmıştır. Bu farklı kısımlardan birincisi periferik sinirlerdir. Bu sinirler sistemde duyu nöronları ve motor nöronlarından oluşmaktadır. Bu motor sinirlerinin içerisinde bulunan organlar özellikle kalp kası, salgı bezleri, insan vücudunda bulunan düz kaslar ve bu organları sistem içerisinde uyaran otonom sinirleri ile iskelet kaslarını uyarıcı olarak bilinen somotik sinirler yer almaktadır. Ayrıca bu otonom sinirlerde kendi içerisinde parasempatik ve sempatik olarak ikiye ayrılan sinirlerdir. İkincisi olan merkezi sinirler olarak bilinen ve hükmettiği organlar arasında çok daha önemli olan beyin, omurilik soğanı, omurilik, beyincik ve beyin sapı gibi hayati önemi olan organların yapılarında bulunmaktalar. Bilinmesi gerekenlerden birisi de bütün omurgalıların içerisinde sadece beyin tek yapıdadır. Fakat embriyonik neural tüp oluştuğunda beyin üç ana beyin olarak ön beyin, arka beyin ve orta beyin olarak farklılaşırlar. Bu durum söz konusu olduğunda beyin üç kısma ayrılarak sinirlerin değişik görevleri oluşur. Bu görevler arasında ön beyin vücutta koku alma, görme ve tat alma gibi işlemleri gerçekleştirirken orta beyin sinirleri de göz kaslarının hareketini sağlamaktadır.

Son olarak arka beyin sinirleri ise bütün vücut iskeleti içerisinde bulunan iskelet kaslarının kontrolünü sağlamaktadır. Bütün omurgalıların vücutları içerisinde vücut duruşunu arka beyin düzenlemektedir. Vücut merkezinde bulunan omurilik bütün omurganın üzerinde boydan boya bulunan kanalda yer almaktadır. Burada bulunan omurilik sinirleri sinir fizyolojisinde periferden gelen haberleri ve işaretleri beyne iletir ayrıca tam tersi olarak da beyinden gelen uyarıları vücuda iletir. Kasları kontrol altında tutan refleks merkezi olarak da omurilik görevlidir. Ayrıca omuriliğe gelen duyu sinir hücrelerinde bulunan sinir gövdesi omurilik dışında bulunur. Sinirler arasında olan motor sinir hücresinin gövdesi ise omurilik de bulunan ventral bölümünde bulunmaktadır. Duyu nöronu ile alınan uyarıları omuriliğe iletmektedir. Bu uyarana cevap ise impuls da motor sinir hücresi ile effektör yetkili organa taşınmaktadır. Bunun sonucunda da refleks oluşur. Burada bulunan sinirler görevini yerine getirmediği sırada ise refleks oluşmaz.

Sinir Fizyolojisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ayakta Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Ayakta Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Sinir Kasılması Belirtileri ve Tedavisi

Sinir Kasılması Belirtileri ve Tedavisi

Spinal Sinirlerin Numaralanması

Spinal Sinirlerin Numaralanması

El Bileği Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

El Bileği Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Merkezi ve Çevresel Sinir Sistemi Yapısı

Merkezi ve Çevresel Sinir Sistemi Yapısı

Güncel

Sinir Kontrolü Nasıl Yapılır?

Sinir Kontrolü Nasıl Yapılır?

Güncel

Sinir Bozukluğu Belirtileri ve Tedavisi

Sinir Bozukluğu Belirtileri ve Tedavisi