Diş Sinirleri Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Diş Sinirleri Tedavisi

Diş Sinirleri, Dişte bulunan sinirlere pulpa adı verilmektedir. Dişin sağlıklı olmasını için diş pulpası yani diş sinirleri ve kılcal kan damarlarının olduğu bir odacık bulunmaktadır. Bu odacık dişin büyümesine yardımcı olurken bir yandan da çürümesine sebep olabilmektedir. Dişte çürüme olduğu zaman bakteri oluşumu görülür ve bu bakteriler dişteki sert yapıyı parçalayabilir. Bu çürük sebebiyle, odacıkta ki diş sinirlerine de zarar gelir. Çürükte oluşan bakteriler asit yayabilirler ve bir süre sonra diş sinirlerini tamamen öldürebilir. Bu asit diş sinirlerini öldürdükten sonra çene kemiğine yayılmaktadır ve dişte iltihap oluşumuna neden olur. Çok nadir rastlanmış olsa bile bu durum zehirleyip ölümle sonuçlanmasına sebep olabilir. Bu duruma gelmeden ve diğer dişler zarar görmeden önce hemen diş sinirlerinin alınması gereklidir. Diş sinirleri alındıktan sonra orada oluşan boşluğa çeşitli işlemler uygulanarak, temizleme işlemi yapılır. Daha sonra oluşan bu boşluk kök uçlarına kadar doldurulur.


Diş sinirleri tedavisi nasıl yapılır?


Halk arasında sinir olarak tabir edilen pulpa dokularının çıkarılması için köklerin arasında yer alan damar ve sinir paketinin bulunduğu boşluk mekanik olarak genişletilip boşaltılır. Anti bakteriyel ajanlar ile yıkandıktan sonra kanal tedavisi yapılır. Kök kanallarını genişletmek için kullanılan aletlerin kanal eğesi ve tirnerf gibi isimleri vardır. Kanal genişletilmesi ve kanalın yıkanması farklı çaplardaki kanal eğeleri ile yapılmaktadır. Belirttiğimiz gibi dişlerin içinde kılcal kan damarları ve diş sinirlerin oluşturduğu, dişe hayat veren küçük bir odacık bulunmaktadır. Dişlerin büyümesini sağlayan bu yapı aynı zamanda çürüme meydana geldiği zaman bir uyarı alarm görevi yapmaktadır. Bu şekilde ortaya çıkan toksinler kök ucunda bulunan dar delikten dışarı sızarak çene kemiğine yayılmaktadır. Çene kemiğinde oluşan bu iltihap dişin kaybına çevre dokularının da zarar görmesini neden olur.

Diş sinirlerinin alınması işlemi; dişte belirtildiği gibi durumlar ortaya çıktığı zaman rahatsız edecek şekilde fazla ağrı hissetmemize neden olabilir. Bu gibi şikâyetler sonucunda diş sinirlerinin alınması işlemi uygulanmaktadır. Bu uygulama sonunda hem dişleriniz eski sağlığına kavuşmuş olacak hem da ağrı gibi şikâyetleriniz olmayacaktır. Diş sinirlerinin alınması işlemi aşağıdaki sıraya göre yapılmaktadır.
  • İnceleme: Diş hekimleri basit birkaç test yaparak dişin ölüp ölmediğini kontrol ederler. Eğer yapılan kontrol sonrasında eğer hasta hiçbir şey hissetmiyorsa, diş için sinir alma işlemi yani kanal tedavisi yapılmasına karar verilir ve lokal anestezi uygulanarak bu tedavinin yapılacağı bölge uyuşturulmaktadır.
  • Dişin Delinmesi: Öncelikle diş özüne ulaşmak ve sinirlerin yerinden çıkarılması için diş delinme işlemi yapılır. Bu işlemler yapılırken lokal anestezi sayesinde hasta herhangi bir acı hissetmez. Diş delme işlemi, dişin üst kısmının orta bölgesinden yapılır.
  • Dişin Boşaltılması: Ağrılara sebep olan sinirler ve damarlar temizlenerek bölge kanal tedavisi için uygun duruma getirilmektedir. Bu temizleme işlemi yapılırken basınçlı sıvı ve hava kullanılarak iltihaba yol açacak kalıntıların ve parçacıkların iyice temizlenmesi sağlanmaktadır.
  • Dolgu: Diş altında bulunan sinirlerin yerine bir vida yerleştirilir ve açılan boşluk kauçuğa benzer bir maddeyle kaplanarak işlem sonlandırılır.

Diş Sinirleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bebeklerde Sinir Nedenleri?

Bebeklerde Sinir Nedenleri?

Haber Bülteni

Güncel

Sinir Duası Okunuşu ve Anlamı

Sinir Duası Okunuşu ve Anlamı

Güncel

Diş Sinirleri Tedavisi

Diş Sinirleri Tedavisi